Jak naprawić dach z papy?


Papa to jedno z najtańszych pokryć dachowych. Chętnie używana na dachach płaskich, nierzadko też na skośnych. Dach z papy to niska cena i dobra izolacja dachu nie tylko przed deszczem, ale tez i przed chłodem. Niestety trwałość papy nie jest duża. Jest bardzo podatna na wpływ warunków atmosferycznych, z czasem stan dachu się pogarsza, potrzebna jest co najmniej renowacja pokrycia dachowego.

Małe ubytki papy to żaden problem. Z powodzeniem można je naprawić, nakładając w miejscu uszkodzenia kolejną warstwę papy. Oczywiście łatka powinna być nieco większa od miejsca uszkodzenia – taka naprawa dachu z powodzeniem wystarczy. Inna sytuacja jest w przypadku większych ubytków papy. W tej sytuacji, warto przeprowadzić naprawę inaczej.

Przy większych zniszczeniach dachu z papy, warto działać inaczej. Jeśli miejsc do naprawy jest dużo, trzeba ponownie pokryć papą najbardziej uszkodzony fragment dachu. Przed tym należy usunąć wszelkie luźne kawałki papy. Przy uszkodzeniach na całym dachu, konieczne jest założenie papy na całości zadaszenia. Warto pamiętać o jednym – przy dachach płaskich kierunek kładzenia papy ma mniejsze znaczenie, przy dachach skośnych wskazane jest kładzenie papy z góry na dół, nie zaś w poprzek dachu. Papa położona w poprzek, pod wpływem ciepła, z czasem może zacząć się marszczyć, a później pękać.

Polecamy też: pokrycia dachowe rodzaje.